ИЗ ОПШТИНЕ

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА „ЧАНГЧУН У КОВИНУ“ – УМЕТНОСТ И КУЛТУРА НЕ ПОЗНАЈУ ГРАНИЦЕ

У Галерији „Центра за културу“ Ковин у уторак увече отворена је изложба под називом „Чангчун у Ковину“. Реч је о радовима професора и уметничких сарадника Универзитета „Northeast Normal“ (NENU) из кинеског града Чангчуна и Факултета примењених уметности у Београду.

Изложбу је отворио директор Кинеског културног центра Џанг Аиминг. Он је изразио задовољство због доласка у Ковин и организовања ове изложбе у „Центру за културу“. Рекао је и да очекује да Кинески културни центар и „Центар за културу“ Ковин наставе да сарађују и у наредном периоду. Такође, подсетио је да је у току прослава Кинеске Нове године и да му је драго што је ова изложба уприличена баш у периоду када се обележава један од најзначајнијих празника кинеског народа. У Србији, Кинеска Нова година се обележава низом културних манифестација у неколико градова, а сви ти догађаји имају за циљ јачање културних веза између НР Кине и Републике Србије, истакао је директор Кинеског културног центра.

Отварању изложбе присуствовала је и председница општине Ковин Виолета Оцокољић. Она је пожелела добродошлицу директору Кинеског културног центра и у разговору са њим истакла и могућност да се успостави сарадња између Општине Ковин и Кинеског културног центра, као важне институције кинеске владе у нашој земљи.

Присутнима су се на отварању изложбе, која се може погледати до 22. фебруара, обратили и в.д. директора „Центра за културу“ Ковин Љубица Коцић, уредник Галерије Милан Живковић и организатор и кустос изложбе Ненад Вацић, иначе ванредни професор на Факултету примењених уметности.

Изложба „Чангчун у Ковину“ обухвата радове 33 аутора из Кине и Србије, рађене у различитим техникама: акварели, уља на платну, графике, илустрације, скулптуре. 

Ова изложба, као и претходна „Чангчун у Београду“, која је била постављена у Музеју града Београда, резултат је пријатељства и дугогодишње сарадње професора двеју образовних институција. Како је рекао професор Вацић, ако једна слика вреди хиљаду речи, онда ова изложба, кроз изложена дела, представља роман – роман који говори о великој сличности и поштовању на културном и сваком другом плану два народа који имају различите језике, писмо, обичаје, али исту душу, моралне вредности и срдачност према госту. Такође, ова изложба је и доказ да, када су култура и уметност у питању, границе и баријере не постоје.

(ФОТОГРАФИЈЕ: РАЈКО КАРИШИЋ)