Величанствена атмосфера и прекрасан уметнички програм приређени су 29. октобра у библиотеци „Вук Караџић“ Ковин. Професор и редитељ Бошко Милосављевић представио је књигу „Додир“ монаха Теодосија Хиландарца и филм „Колевка“ по сценарију Милана Кашанина. Вече је увеличано наступом хора духовне музике „Искон“ из Ковина.
Бошко Милосављевић добио је благослов да говори о књизи „Додир“, монаха Теодосија Хиландарца, првог епитропа манастира Хиландар, а сав прилог од продаје књиге иде по благослову оца Теодосија за обнову нашег манастира Хиландар. Свечани програм отворио је диригент Ненад Петковић са својим хором „Искон“, док је нумере представио Никола Љубоја. По завршетку музичког дела, Бошко Милосављевић је укратко испричао о свом филму „Колевка“ који је затим приказан у библиотеци. Овај документарац описује необичан посмртни пут Цара Душана, односно шта је све српског владара пратило кроз живот и шта се све кроз историју дешавало са његовим телом и његовом задужбином.
Милосављевић је говорио о свом одласку на Свету Гору, познанству са оцем Теодосијем затим настанку књиге „Додир“. Вођен унутрашњим стваралачким импулсом, наш савременик, хиландарски монах Теодосије, написао је збирку приповедака. Оне, са једне старне, прате традицију хиландарских монаха, писаца, али већи део има мотиве који су везани за један давни, световни, али свепрожимајући живот. Језик и мисао прате традицију наше народне приповетке, традицију коју су успостављали Лаза Лазаревић, Јанко Веселиновић, Бора Станковић, Душан Радић, Анђелко Крстић, Драгиша Васић… Теодосијеве приче говоре о минулом времену, о људима који су живели на земљи и од земље. Има и приповедака из градског живота, из манастирског живота; обједињује их посебан поглед аутора, са великим бројем вешто приказаних детаља и нијанси. Сликајући свет Мачве, у коме је поникао, али и друге крајеве наше земље – описује људе и људске судбине на топао, меланхоличан, трагичан – и веома упечатљив начин.
Директорка библиотеке, Ивана Јованов, поздравила је присутне на почетку, напоменувши да ће публика имати прилику да ужива у споју више уметности: књижевности, филма и музике. Она се захвалила учесницима програма, а посебно Драгославу Пауновићу, дугогодишњем сараднику библиотеке, који је учествовао у реализацији овог уметничког садржаја.
Текст и фото: Библиотека „Вук Караџић“ Ковин